Steve Jobs' un Tutku tanımı

Tutku, duygunun ötesindedir

26/Ağustos 2015dokuzbir

Steve Jobs' un Tutku tanımı

Son zamanlarda Steve Jobs’ın 2007 yılındaki videosundan yola çıkarak girişimcilerin hırslı olup olmamaları gerektiği üzerine tartışmalar yürütülüyor.

Jobs’un bu videoda söylediği her şey doğru aslında. Tutku, hırs insanoğlunun bütün iniş ve çıkışlarında başarmaya çalıştığı amaca ulaşmak için daima gereklidir. İster iş hayatında isterse aile hayatında olsun tutku, istek olmadan bir şeyleri gerçekleştirmek gerçekten de çok zor.

Benim yıllardan beri bu konuda izlediğim videolar ve okuduğum makalelerden edindiğime göre insanların çoğu tutku, hırs, istek kelimesini sadece bir şeyleri yapma isteğini arttırma, heyecan duyma anlamında görmektedir. Bu, ya eksik ya da yanlış bir anlam ortaya çıkardığından sizleri hedeflerinizde de ya eksik bırakacak ya da yolunuzdan döndürecektir.

Şimdi sizlere Steve Jobs’ın tutku, hırs, istek derken tam olarak ne demek istediğini açıklamaya çalışacağım.

Tutku, duygunun ötesindedir

Tutku duyguların ötesindedir çünkü duygular geçici şeylerdir. Sadece birine karşı beslenen romantizm duygusu veya aşırı öfke uzun sürebilen duygulardır. Duyguların sürekli devam ettiğini düşünüyor olabilirsiniz ama işin aslı gelip geçici olduklarıdır yani duyguda dibe çökme, alçalma gibi bir durum vardır.

Bir duyguyu yıllarca aynı derecede ayakta tutabilmek şaşırtıcı derecede zor bir şey olmakla birlikte bunu başarabilenlerin de kalan enerji ile başka bir şey yapabilmeleri pek mümkün görünmemektedir.

Tutku, inançtır

20. yüzyıl teologlarından Paul Tillich inancı öznesi ne olursa olsun en son endişe, en üst düzey endişe diye tanımlamaktadır. Bu tanım tutku için pek fena tanım olmazdı. Ne olduğunun bir önemi olmaksızın, siz inançlarınızın merkezinde olan şeye göre hareket edersiniz. Bu da bir girişimci için elinde olan iştir. Mesele sadece para kazanmak değildir. İş alanında tutku paradan çok ürettiğiniz ürün ortaya koyduğunuz servis ve var olan müşteri deneyiminizi de kapsar.

Tutku, eylemdir

Tutkulu olmak eylem halinde olmaktır. Eylem halinde olduğunuz zaman tutkulu olduğunuz objeye daha yakın olursunuz. Eğer sizde günümüzde bir çok insanın yaptığı şeyi yani yapmaktan çok konuşmayı tercih ediyorsanız, hiç bir zaman amacınıza ulaşamazsınız. Ayrıca sırf iş yapıyor görünmek amacıyla da hareket ediyorsanız yine tutkunuz ile hareket etmiyorsunuz demektir. Amacınızı yatırıma dönüştürecek hareketlerde bulunmalısınız.

Tutku, başarıyı garanti etmez

Sanırım girişimciler için duymak istemeyecekleri bölüm bu olsa gerek. Çoğunluğu işin olumlu yönüne odaklanır ve gerekeni yaptıklarında ortaya hep getirisi olan sonucun çıkacağını umarlar. Gerçeği söylemek gerekirse hiç bir zaman o hayal ettiğiniz zenginliğe erişemeyebilirsiniz. Tabi bunun sebebi yeteri kadar istemeyişinizden değilde uçuk kaçık ihtimallere dalıp uzun soluklu enerji harcamanızdandır.

Tutku, yapmaktan gelir

Aktörler genellikle fiziksel olarak yaptıkları şeye odaklanırlar. Karakterin giyimine, konuşmasına, hal ve hareketlerine odaklanır bir sanatçı olarak. Bunları yapmadığın zaman bilinçaltın devreye girmez, duygularını harekete geçiremezsin ve rolüne odaklanamazsın. Böylece kitleyi o yönde ikna edemezsin ve başarısız olursun.

Tutku da böyle bir şeydir. İlgilendiğin bir şey ile başlayarak hem kendini hem de tutkunu ikna etmelisin. Bunun üzerine her gün çalışmalısın. İstediğini elde etmek için efor sarfetmelisin. Bunu sürdürülebilir bir şekilde yaparsan amaçlarını gerçekleştirme yolunda ilerlersin.

 

[Alıntıdır çalıntı değil :) ]

http://sosyalmedya.co/steve-jobsun-tutku-tanimi/